Skip To Content
Základy dobíjení

Základy dobíjení

Střídavý proud, stejnosměrný proud, fáze a kW

Na počátku elektrifikace společnosti byl standardní rozvod elektřiny realizován pomocí stejnosměrného proudu (DC) - který proudil, stejně jako voda v zahradní hadici, jedním směrem. Nyní je standardem v Evropě střídavý proud (AC), který směr svého toku stále mění - třeba i 50x za vteřinu. Proměna z DC na AC s sebou přinesla efektivnější distribuci na dlouhé vzdálenosti.

 

Zatímco většina domácích spotřebičů je napájena střídavým proudem (AC), jakékoli zařízení se zabudovanou baterií lze dobíjet jen stejnosměrným proudem (DC). Mezi tato zařízení samozřejmě patří i elektromobily.

Co jsou to fáze?

V Evropě je distribuce elektřiny zajištěna 3fázovou sítí - to znamená, že proud je veden ve třech linkách. 

 

Pro menší elektrická zařízení v domácnosti je dostatečná 1 fáze a proto mají běžné domácí zásuvky jen 1 fázi.

Větší zařízení (například průmyslová) nebo kuchyňské trouby mohou být připojené na 3 fáze, což umožňuje jejich vyšší výkon. 

 

Například ve Francii jsou domácnosti připojené jen na 1 fázi, zatímco v Německu na 3 fáze. V těchto zemích se tak doporučuje pro dobíjení elektromobilů v domácnostech instalace WallBoxů nebo palubních dobíječek využívajících 3 fáze pro rychlejší dobíjení.

Konverze AC do DC

Při domácím dobíjení elektromobilu musí být střídavý proud změněn na stejnosměrný, aby docházelo ke správném dobíjení baterie a uložení energie v ní.

 

Tuto konverzi zajišťuje OBC ve vozidle (On-Board Charger) nebo externí dobíjecí stanice, které mají mnohem větší výkon (až 100 kW) a dokážou tak dobít 80% energie za 30 minut.

 

OBC je součástí vašeho vozidla - 1fázový s výkonem až 3,7 kW nebo 3fázový s výkonem 11 kW. Dobíjecí možnosti soustavy se však vždy řídí nejslabším článkem - například zásuvkou nebo kabelem. Pro maximální dobíjecí výkon je potřeba připojení ke stejně výkonné dobíjecí stanici. Pro domácnosti je tak ideální volbou WallBox. Více o těchto zařízeních naleznete zde.

Co jsou kw a kwh?

Watt a Kilowatt (kW) jsou jednotky výkonu. Tj. množství transportované, spotřebované nebo poskytnuté energie za sekundu. Proto je výkon elektrických zařízení uváděn ve wattech nebo kilowattech (1 000 wattů = 1 kW). V minulosti byl výkon motorů automobilů měřen v „koňských silách“, ale dnes je také uváděn v kW.

  • Lampa: 10 wattů
  • Vysoušeč vlasů: 1 500 W = 1,5 kW
  • Motor Corsy-e: 100 kW

 

kWh (kilowatthodina) je jednotka množství uložené nebo spotřebované energie. Odpovídá litrům paliva v automobilu se spalovacím motorem, např. kapacita „elektrické nádrže“ - tj. baterie - je uvedena v kWh.

 

Kilowatthodina se proto používá jako fakturační jednotka pro energii dodávanou spotřebitelům distributorskými společnostmi.

  • Elektrický ohřívač spotřebovávající 1 000 wattů (1 kW) a běžící jednu hodinu spotřebuje jednu kilowatthodinu energie.
  • Stejné množství energie (1 kWh) spotřebuje televizor, pokud je jeho spotřeba 100 wattů a pracuje nepřetržitě po dobu 10 hodin.

Jak funguje dobíjení elektromobilu

Pokud budete dobíjet elektromobil z klasické zásuvky v domácnosti (AC), bude proud převeden (na DC) uvnitř vozidla. To však zabere nějaký čas. Zrychlit tento proces lze instalací AC Wallboxu. Ten je rychlejší než klasická domácí zásuvka protože je schopný přenést větší množství energie (až 11 kW). Pokud nabíjíte na veřejných místech, můžete najít i rychlejší AC nabíječky. Nejlepším řešením je ale DC nabíječka. V ní je střídavý proud rovnou přeměněn na stejnosměrný a ten se rovnou přenáší do vozidla. DC nabíječky však zatím nejsou dostupné pro domácí použití, ale jsou ideální na cestách pro snadné dobití.

Dobíjecí řešení pro vás

Pokud budete mít na paměti uvedené základy, snadněji se vám bude hledat řešení na dobití vozu v ten daný moment - doma nebo na dlouhých cestách.