Skip To Content
Dojezd

Užitečné informace o dojezdu elektromobilů

Dny, kdy byl elektromobil dobrý jen na krátkou vzdálenost, jsou dávno pryč.

Baterie na vzestupu

Vývoj dojezdu baterií postupuje rychlým tempem: v dnešní době nabízejí elektromobily značný dojezd a s ním veškerou svobodu, jakou si jen můžete přát. Dojezdy 250 až 300 km i více jsou standardem – a limity se neustále posouvají nahoru. Více o tématu naleznete zde.

Jak se počítá dojezd elektromobilu?

Globálně standardizovaná metoda měření dojezdu elektromobilů se nazývá „Worldwide harmonized Light-Duty Vehicle Test Procedure““ – zkráceně WLTP.
Někdy také čtete NEDC: odkazuje na „Nový evropský jízdní cyklus“, ale tato zkušební metoda pro Evropu byla v roce 2021 nahrazena právě metodou WLTP.
Nový jízdní cyklus WLTP poskytuje realističtější údaje o spotřebě zohledňující situace, které jsou blíže každodennímu životu než norma NEDC.

WLTP znamená:
     - Realističtější jízdní dynamika a venkovní teplota.
     - Větší zkušební vzdálenost
     - Vyšší průměrné a maximální rychlosti
     - Méně prostojů
     - Více brzdění a zrychlování

Přečtěte si více o metodách měření NEDC a WLTP zde.

1 Výše uvedené hodnoty byly stanoveny pomocí zkušebních postupů WLTP (nařízení EC č. 715/2007 a nařízení EU č. 2017/1151). Skutečný dojezd se může v každodenních podmínkách lišit a závisí na různých faktorech, zejména na osobním stylu jízdy, podmínkách na trase, venkovní teplotě, použití topení a klimatizace.

Testovací metoda dojezdu elektromobilů

Po celém světě existují dva běžné testovací postupy pro dojezd elektromobilů: WLTP (Worldwide harmonized Light-Duty Vehicle Test Procedure) a EPA (United States Environmental Protection Agency). Oba poskytují svá data, která jsou velmi blízká každodenní praxi.
V testu NEDC, který se v Evropě používal do roku 2020, byly podmínky méně reálné: průměrná rychlost byla 34 km/h, vozidlo bylo zatíženo pouze 100 kg (což neodpovídá ani řidiči a spolujezdci) a skutečné podmínky, jako je teplota, povětrnostní podmínky a styl jízdy, nebyly brány v úvahu.
Dvě dnes běžně používané testovací metody vám dávají větší šanci realisticky odhadnout dojezd vašeho elektromobilu: Průměrná rychlost je 46,5 km/h (maximálně 131 km/h), doba trvání testu byla prodloužena z 21 na 30 minut.
WLPT také zkoumá všechny dostupné kombinace motor-převodovka – stejně jako volitelné vybavení, které rovněž ovlivňuje hmotnost a aerodynamiku vozidla. Dále se měří při 23 °C a také při 14 °C, což odpovídá průměrným teplotám v Evropě.“

Užitečné informace o dojezdu

Kolik km ujede elektromobil?

Maximální dojezd Corsy-e podle WLTP je až 353 km1 s plně nabitou baterií. Tato hodnota se však může při každodenní jízdě lišit a závisí na faktorech, jako je váš osobní styl jízdy, typ trasy a její profil, venkovní teplota, použití topení a klimatizace a hmotnost vozidla včetně cestujících a zavazadel či nákladu.

Co má největší vliv na dojezd elektromobilu?

Největší vliv na dojezd má určitě váš styl jízdy. Vysoká rychlost a časté zrychlování znamenají, že se svým elektromobilem ujedete menší vzdálenost. Jelikož se však dojezd neustále přepočítává, máte vždy možnost upravit svůj styl jízdy.