Skip To Content
Optimalizace dojezdu

Jak dojet co nejdále s elektromobilem?

Existuje spousta malých věcí, kterými můžete prodloužit dojezd svého elektromobilu. A i když nemůžete ovlivnit vše, pár užitečných rad zde najdete.

Jízdní styl

Na elektrický dojezd vozidel má zásadní vliv zejména venkovní teplota, rychlost jízdy, jízdní styl nebo klimatizace / topení. Jedná se o objektivní vlastnosti vozidel využívajících elektrickou energii, nejde tedy o vadu elektromobilů.

 

1.       Venkovní teplota

Vnější teplota přímo ovlivňuje jeho dojezd. Ten se při teplotě 0 °C může být snížen o 10%, bez ohledu na to, zda je současně používáno topení.

 

2.       Jízdní styl

Plynulá jízda s využitím rekuperace optimalizuje dojezd. Při jízdě do kopce se zvyšuje spotřeba a snižuje dojezd. Oproti tomu při jízdě z kopce pomůže rekuperace energie dojezd navýšit.

Při rychlosti 130 km/h se dojezd elektromobilu sníží přibližně o polovinu oproti původně deklarovanému dojezdu dle metody WLTP.

 

3.       Tepelný komfort

Vytápění a klimatizace mohou snížit dojezd o 10 až 30 %. Oproti tomu rádio, světlomety, stěrače apod. nemají na jeho snížení podstatnější vliv. Doporučení: Vytopte/vychlaďte kabinu vozu před jízdou, dokud je vůz připojen ke zdroji elektrické energie (předehřev/klimatizace kabiny lze nastavit přímo z chytrého telefonu prostřednictvím aplikace MyOPEL).

 

4.       Stáří baterie

Po 5 letech používání nebo nájezdu 75 000 km se kapacita baterie může snížit až o 15 %. Na baterie Opel se vztahuje záruka 8 let / 160 000 km při garanci 70 % její kapacity.

 
Hmotnost
Hmotnost vašeho vozu má přímý vliv na dojezd. Nejlepší je ověřit si, bez jaké zbytečné hmotnosti se snadno obejdete, ještě než vyrazíte:

- Ujistěte se, že v zavazadlovém prostoru nebo na zadních sedadlech není nic, co opravdu nepotřebujete.
- Odstraňte nepotřebné příslušenství
- Máte střešní nosič? Pak jej sundejte. Když se nepoužívá, výrazně zvyšuje odpor vzduchu. 
Tlak v pneumatikách
Podhuštěné pneumatiky znamenají více práce pro motor (jakýkoli), protože je zde větší kontakt s vozovkou. Pokud jde o elektromobily, opravdu si všimnete, jak velký dopad to má na dojezd.

- Tlak v pneumatikách kontrolujte alespoň jednou za měsíc a před delšími cestami.
- V případě potřeby je doplňte na nejbližší čerpací stanici podle doporučených hodnot.

Opravdu se to vyplatí! 

Co dalšího je důležité?

Rychlost
Rychlost má největší vliv na dojezd vozu. Například podle WLTP, pokud jedete konstantní rychlostí 130 km/h, zkrátí se dojezd vašeho elektrického vozidla na polovinu. Pokud se vaše rychlost zdvojnásobí, odpor vzduchu se zčtyřnásobí. Sečteno a podtrženo: rychlá jízda spálí více mnohem energie. 
Předvídání
Rychlost je velkým faktorem, který ovlivňuje dojezd, stejně jako neustálé zrychlování a brzdění. Proto je nejlepší zvolit jízdní režim ECO. Proaktivní, energeticky úsporný styl jízdy v kombinaci s rekuperačním brzdovým systémem vašeho elektromobilu vám může poskytnout až o 15 % větší dojezd. 
Pokud hrozí dopravní zácpa, existuje také několik způsobů, jak ušetřit energii. Pokud můžete, nastavte vnitřní teplotu na nižší hodnotu nebo použijte ekonomičtější vyhřívání sedadel. Možná budete moci vypnout nepotřebné spotřebiče energie, jako je vyhřívání předního/zadního skla, stěrače čelního skla a tlumená světla, ale parkovací světla samozřejmě zůstanou z bezpečnostních důvodů vždy rozsvícená.
Topení/klimatizace
Energie pro topení pochází přímo z baterie vozidla, což může ovlivnit dojezd vašeho elektromobilu až o 35 % v závislosti na ročním období. Zde je užitečný tip: předehřejte svůj elektromobil – například prostřednictvím aplikace – dokud je připojen k elektrické síti. 
Chcete být na cestě v teple? Použijte režim recirkulace, protože spotřebuje méně energie na dosažení požadované teploty. Mimochodem, navzdory pověstem o opaku, může baterie vašeho elektromobilu udržovat příjemnou teplotu ve voze i několik hodin v dopravních zácpách - samozřejmě i v zimě
Zbývající dojezd zobrazený na přístrojové desce je vždy odhad založený na vašem stylu jízdy. Pokud se vám podaří snížit spotřebu energie podle výše uvedených tipů, výpočet dojezdu se automaticky přizpůsobí vašemu novému jízdnímu chování.