Skip To Content
Náklady na nabíjení

Náklady na nabíjení elektromobilů

Jednou z mnoha výhod elektromobilů je, že nabíjení je levnější než tankování benzínu nebo nafty. Zde se dozvíte, na co je třeba při nabíjení pamatovat a jak jej můžete ještě zlevnit.

Náklady na nabíjení elektromobilů

Jednou z mnoha výhod elektromobilů je, že nabíjení je levnější než tankování benzínu nebo nafty. Zde se dozvíte, na co je třeba při nabíjení pamatovat a jak jej můžete ještě zlevnit.

Náklady na nabíjení doma

Ti, kteří mohou nabíjet doma nebo v práci, mají jasnou cenovou výhodu oproti těm, kteří využívají veřejné nabíjení. Ideální je soukromé nabíjecí zařízení v garáži nebo v podzemním parkovišti. Náklady na soukromou rychlonabíjecí stanici, jako je wallbox, dotuje stát.

Návod na výběr wallboxu

Při výběru wallboxu se ujistěte, že aktuální stav wallboxu je dobře viditelný a že kabel je dostatečně dlouhý. Pokud povolujete přístup k vašemu wallboxu dalším oprávněným osobám, vyberte si variantu s ochranou přístupu, jako je klíčový spínač nebo čtečka RFID karet. Nabízíme také wallboxy pro nabíjení dvou elektromobilů najednou. Wallbox propojený s fotovoltaickým systémem je další krok k soběstačnosti a udržitelnosti: Výkon kolem 4 kWp zpravidla stačí k ujetí kolem 20 000 kilometrů ročně – a ke snížení ceny za 100 ujetých kilometrů. Správný wallbox si samozřejmě můžete zakoupit i u nás.

Další náklady na nabíjení

Nejdražší komponentou u elektromobilů je stále baterie. Způsob nabíjení baterie může způsobit ztrátu energie v průběhu let. V případě potřeby vám Opel Partner nejprve vymění pouze jednotlivé moduly, protože je to levnější než výměna celé baterie. Je také možné vyměnit celou baterii, ale to je zatím velmi drahé. I to je důvod, proč Opel poskytuje 8letou záruku na baterii nebo do ujetí 160 000 km (záleží, co nastane první).

Co je dobré vědět o nákladech

Je elektromobil levnější?

Když se sečtou všechny náklady na auto – od pořizovací ceny přes náklady na provoz a údržbu až po amortizaci – elektromobily stále překonávají spalovací motory. Údržba elektromobilu je v průměru o 35 procent levnější než u benzínového auta.

Kolik stojí ujetí 100 km v elektromobilu?

Spotřeba Opelu Corsa-e se pohybuje kolem 17 kilowatthodin na 100 kilometrů. Při ceně elektřiny 6 Kč/kWh stojí 17 kilowatthodin celkem 102 Kč. Dobíjení je tedy levnější než tankování u spalovacích motorů. Náklady na údržbu a servis, daně a pojištění jsou mimochodem také nižší.

Jaké jsou měsíční ceny provozu elektromobilu?

Elektromobily jsou stále levnější a levnější. Když se sečtou všechny náklady na auto, stále více pak překonávají ty se spalovacími motory. Výdaje za měsíc však nelze paušálně spočítat. Je třeba vzít v úvahu všechny výdaje, od pojištění, silniční daně, údržby a oprav až po opotřebení pneumatik, náklady na palivo a elektřinu. A nakonec odpisy v případě firem.

Kolik stojí baterie v elektromobilu?

Přestože náklady na baterie pro elektromobily již léta klesají, baterie je stále nejdražší součástí elektromobilu. U vozů Opel se cena baterie pohybuje kolem 6 000 Eur. U luxusních vozů jiných výrobců se mluví i o částce kolem 20 000 Eur. Již nyní pracujeme na tom, abychom mohli v budoucnu dále snižovat náklady na baterie díky stavbě továrny Opel Gigafactory.