Skip To Content
Nabíjení doma

Nabíjení doma

Nabíjení vašeho elektromobilu jsme se snažili vytvořit co nejpohodlnější díky našim účinným a snadno použitelným nabíjecím systémům. Wallbox je například nejbezpečnějším, nejrychlejším a nejpohodlnějším řešením pro nabíjení vašeho elektromobilu doma.

Nabíjení doma
Možnost nabíjet elektromobil doma je prostě praktická - ale pár věcí musí být splněno: například možnost instalace wallboxu. Obzvláště vhodný je samozřejmě dům s vlastní garáží. Pokud máte vlastní solární elektrárnu, lze si vyrábět elektřinu pro nabíjení vozu - což vás činí obzvláště šetrným k životnímu prostředí. I když nemáte garáž nebo přístřešek pro auto, můžete si nechat nainstalovat wallbox, ale měl by být chráněn před deštěm a zajištěn proti nezákonnému použití.

V bytových domech může být nabíjení obtížnější: pokud není garáž s přípojkou elektrického proudu, můžete použít elektřinu z domácí zásuvky. Proces nabíjení však bude trvat déle a nemělo by to být trvalé řešení.
V tomto případě byste měli zkontrolovat, zda lze wallbox nainstalovat v bezprostřední blízkosti parkovacího místa. Tip: V některých městech či obcích je možné zažádat o nabíjecí zařízení z vysokonapěťové přípojky v ulici - například v lampě veřejného osvětlení.
Pokud nemáte možnost nabíjet svůj elektromobil doma nebo v garáži – žádný problém. V celé Evropě neustále přibývají další a další nabíjecí stanice. 
Nabíjení z domácí zásuvky
Nejjednodušší způsob, jak nabít svůj elektromobil doma, je zapojit jej do běžné zásuvky - váš Opel se pak nabije zhruba za 30 hodin. Praktické je, že se zásuvkou máte možnost nabíjení vždy po ruce - i pokud jste například u přátel. Potřebujete pouze nabíjecí kabel režim 2, pro připojení do domácí zásuvky.
Lepší způsob, jak nabíjet svůj elektromobil, je však wallbox. Tím se baterie vašeho Opelu nabije přibližně za 5 hodin. V tuto chvíli neexistuje rychlejší a bezpečnější způsob, jak si auto nabít doma, protože klasická zásuvka není na toto nepřetržité napájení dimenzována. 
Wallbox vs. smart wallbox
Abyste svůj elektromobil nabíjeli rychleji a bezpečněji než z domácí zásuvky, je nejlepším řešením domácí nabíjecí AC wallbox. Můžete si vybrat mezi wallboxem a smart wallboxem. Wallboxy fungují na principu Plug & Play, protože díky režimu Autostart je lze okamžitě uvést do provozu a navíc se snadno obsluhují. Smart Wallbox vám nabízí další funkce, např. můžete jej sdílet s ostatními, spravovat příslušná přístupová práva a plánovat si dobu nabíjení předem - například v kombinaci se solární elektrárnou na dobu, kdy elektrárna vyrábí proud. 
Lorem ipsum
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. 

Proces nabíjení

Na rychlonabíjecích stanicích nabijete baterii svého elektromobilu Opel až na 80 % za půl hodiny. Toto řešení je ideální na delší cesty, protože po krátké zastávce můžete rychle pokračovat v cestě. Pokud auto nabijete přes noc - nebo přes den v práci - rychlé nabíjení není nutné. Pomalejší nabíjení je také šetrnější pro baterie.
Stále to zní jako budoucnost, ale vývoj pro indukční nabíjení již probíhá. To, co je již rozšířeno u chytrých telefonů, bude brzy možné také u elektromobilů. Stačí najet autem na indukční nabíjecí plochu a proces nabíjení začne. Do té doby však bude Opel nadále nabízet kabelová a wallboxová řešení, která umožňují jednoduché a intuitivní nabíjení doma i na cestách.

Systémy nabíjení

Při nabíjení elektromobilu se rozlišuje stejnosměrný proud (DC) a střídavý proud (AC). Stejnosměrný proud se používá pro rychlé nabíjení. To je praktické zejména v případě, že se chcete vyhnout delším zastávkám. Baterie vašeho vozu se dokáže nabít až na 80 % za přibližně 30 minut.
Pro běžné nabíjení se používá střídavý proud. Používá se v celé Evropě pro připojení elektrické energie v domácnostech a je ideální pro nabíjení elektromobilů.
Baterie elektromobilu může v zásadě přijímat pouze stejnosměrný proud (DC), takže střídavý proud (AC) ze sítě je třeba předem přeměnit.


Tématem budoucnosti je takzvané obousměrné nabíjení, pro které jsou potřeba speciální wallboxy. Výměna energie zde probíhá dvěma směry. Pokud je auto nabité a nejezdí, lze energii z baterie použít k zásobování domácnosti – nebo ji vrátit zpět do sítě.

Financial advantages

In addition to the so-called innovation bonus of the Federal Republic of Germany, pure electric cars are subsidised with up to 9,000 €, plug-in hybrids receive a subsidy of up to 6,750 €. For plug-in hybrids, however, the same regulations apply to the innovation premium as to the environmental bonus: they are only subsidised if they emit no more than 50 grams of CO₂ per kilometre or have a minimum purely electric range of 40 kilometres by the end of 2021, a minimum range of 60 kilometres from 2022, and at least 80 kilometres from 2025.

In addition, there is a further subsidy for the purchase and connection of wallboxes from KfW Bank, which for the first time also supports the installation of private charging stations on residential buildings with €900 per charging point - for owners and homeowners' associations, for tenants and landlords.

By the way, if you drive an electric car as a company car, you save on company car tax: since the beginning of 2020, drivers will only have to pay a flat monthly tax on private use of one quarter of the assessment basis - that is 25 percent of the gross list price.

 

Mohlo by vás zajímat

Stále více nabíjecích míst
V České republice je stále více veřejných nabíjecích míst od celé řady poskytovatelů. Zejména ve městě je nabíjení stále jednodušší. Nabíječky jsou většinou ve velkých nákupních centrech nebo zónách, u firem apod. S jejich rostoucím počtem je nyní nákup elektromobilu zajímavý i pro lidi, kteří nemají doma vlastní nabíjecí zařízení. 
Jaké náklady jsou spojené s nabíjením?
Svůj elektromobil si doma nabijete obzvlášť výhodně, protože pak platíte aktuálně platnou cenu elektřiny za kilowatthodinu. Rychlost nabíjení závisí na vašem wallboxu a použitém nabíjecím kabelu. Příklad: Pokud svůj Opel Corsa-e plně nabijete na 50 kWh a vaše cena elektřiny je 6 Kč/KWh bude vás to stát 300 Kč – a to je tedy mnohem méně než tankování do auta se spalovacím motorem. 
Na veřejném nabíjecím místě se náklady odvíjejí od tarifu dodavatele nebo poskytovatele energie. Doporučujeme prostudovat ceníky jednotlivých poskytovatelů před cestou.
Na čem závisí doba nabíjení
U elektromobilu Opel trvá proces nabíjení na třífázové rychlonabíjecí stanici asi 30–45 minut. Třífázové nabíjení je možné i doma na wallboxu – až 11 kW. Doba trvání: cca 5 hodin. jednofázový s výkonem 7,4 kW nabije baterii za cca 8 hodin. U domácí zásuvky trvá celý proces nabíjení až 30 hodin, ale mělo by jít pouze o nouzové řešení. 
Doba nabíjení závisí nejen na zvolené nabíjecí stanici – ale také na tom, jak svůj elektromobil řídíte. Vysoké rychlosti, silné zrychlení a prudké brzdění zatěžují systém. Když vůz dorazí k nabíjecí stanici „velmi zahřátý“, nabíjecí výkon je zpočátku nižší. Stejný jev lze mimochodem pozorovat také při teplotách pod nulou. V obou případech může dobré řízení teploty optimalizovat výkon nabíjení, ale to vyžaduje energii – která v tomto případě pochází z nabíjecí stanice. Tím se mírně prodlouží doba nabíjení.
Spotřebu měříme v kWh
Spotřeba elektromobilu závisí na různých faktorech – jedním z nich je váš styl jízdy, počet osob ve vozidle a spotřeba energie na palubě kvůli topení, klimatizaci atd. Spotřeba se měří v kilowatthodinách – Opel Corsa-e například spotřebuje 15,8 - 16,1 kWh/100 km. Oproti spalovacím motorům jsou náklady na „tankování“ výrazně nižší. 
Abyste mohli porovnat motor elektromobilu se spalovacím motorem, jehož spotřeba je vyjádřena v litrech, potřebujete znát výhřevnost paliv. To jest 8,4 kWh/l u benzínu a 9,8 kWh/l u nafty - to jsou průměrné hodnoty, protože přesné složení paliv se liší.
Jedna věc je jasná:  elektromobil spotřebuje mnohem méně energie, než auto se spalovacím motorem. Elektrický pohon je mnohem efektivnější než spalovací motor, který má mnohem nižší účinnost, protože se ztrácí velká část energie při samotném spalování paliva.

Užitečné informace pro nabíjení doma

Jak funguje elektromobil?

Baterie elektromobilu může přijímat pouze stejnosměrný proud (DC), takže střídavý proud (AC) ze sítě musí být předem usměrněn. Pokud se tak děje přes palubní nabíječku v autě, nazývá se to AC nabíjení. Pokud tento proces provádí usměrňovač v nabíjecí stanici, nazývá se DC nabíjení.
Při nabíjení AC lze dostupný nabíjecí výkon vypočítat podle tohoto vzorce: Nabíjecí výkon = fáze x napětí x proud. Rozhodujícími faktory jsou tedy dostupné síťové napětí, proud a zda je použito jednofázové nebo třífázové nabíjení.

Jak mohu nabíjet elektromobil doma?

Nejlepší způsob, jak nabíjet elektromobil doma, je AC wallbox. Má vyšší přenosovou rychlost energie (až 11 kW) než běžná domácí zásuvka. Možností je ale také domácí zásuvka - pokud rychlost nabíjení není důležitá. Protože u této varianty to může trvat až 30 hodin. Doporučujeme ji však jen jako nouzové řešení.

Mohu nabíjet auto z klasické zásuvky?

Váš elektromobil Opel je dodáván se standardním nabíjecím kabelem režimu 3 (3 fáze, 11 kW). Objednat si také můžete kabel režim 2, který lze použít pro nabíjení v jakékoli běžné domácí zásuvce. To je praktické, protože elektřinu můžete získat prakticky kdekoli. Střídavý proud se přeměňuje na stejnosměrný proud přímo ve vozidle. Z dlouhodobého hlediska se však nabíjení u domácích zásuvek nedoporučuje, protože nejsou dimenzovány na na tak vysoký proud.

Jak dlouho potrvá nabíjení mého elektromobilu?

Doba nabíjení vaší baterie přirozeně závisí na různých faktorech. Na rychlonabíjecí stanici nabijete svůj elektromobil na 80 % za zhruba 30 minut. U třífázového wallboxu s výkonem 11 kW trvá celý proces nabíjení přibližně 5 hodin. U jednofázové domácí zásuvky to trvá kolem 30 hodin.

Jak často mám elektromobil nabíjet?

Vše záleží na tom, kolik najezdíte – a na vašem stylu jízdy. Pokud budete jezdit energeticky úsporným způsobem, váš elektromobil Opel by vám mohl dojet přibližně 330 km. Lidé v Německu dojíždějí do práce v průměru jen 40 km. Pokud hodně cestujete za prací, můžete auto nabíjet vždy v noci, abyste byli připraveni na další den. Mimochodem, je vhodné udržovat stav baterie vždy mezi 20 a 80 %, abyste ji šetřili a vydržela vám co nejdéle.

Kde mohu elektromobil nabíjet?

Doma je nejlepší místo a to za pomoci wallboxu. U přátel či příležitostně doma pomocí domácí elektrické zásuvky. Na cestách na nabíjecích stanicích. Mapu dobíjecích stanic naleznete zde.