Skip To Content
Obří investice Opelu v Eisenachu
130 milionů EUR do závodu Opel v německém Eisenachu
  • V roce 2024 vyjede z továrny v Eisenachu nástupce SUV modelu Grandland
  • Investice do Eisenachu potvrzuje směřování Opelu k plné elektrifikaci v horizontu roku 2028

Automobilový koncern Stellantis oznámil, že do závodu automobilky Opel v německém Eisenachu investuje přes 130 milionů EUR. V Eisenachu se dnes vyrábějí populární SUV modely Opel Grandland a obrovská investice je určena především pro zajištění náběhu nástupnického modelu. Ten bude postavený na zcela nové platformě STLA Medium, přičemž nabídka modelové řady bude obsahovat i čistě elektrickou BEV verzi. Na trhu se tato novinka Opelu objeví ve druhé polovině roku 2024.

Doplnění BEV elektromobilu do produktového portfolia závodu v Eisenachu potvrzuje cestu Opelu k plné elektrifikaci svých evropských modelů v horizontu roku 2028. Už v současné době se v Eisenachu vyrábějí i plug-in hybridní varianty Grandland PHEV.

Opel otevřel svoji továrnu v Eisenachu v září roku 1992, kdy se zde rozběhla výroba vozů Opel Astra. Do roku 2022, kdy závod slavil 30. výročí otevření, se zde vyrobilo více než 3,7 milionů automobilů.


Mohutná investice do závodu v Eisenachu je důležitým momentem strategického plánu skupiny Stellantis Dare Forward 2030, který si klade za cíl mj. dramatické snížení emisí CO2: V roce 2030 by emise CO2 měly klesnout na pouhou polovinu hodnoty roku 2021 a v horizontu roku 2038 by měly klesnout na úplnou nulu. Plán Dare Forward 2030 dále předpokládá, že do konce dekády bude skupina Stellantis prodávat v Evropě již jen BEV osobní elektromobily a v USA bude podíl BEV v prodejích osobních a lehkých užitkových vozů činit 50 %.

Do další elektrifikace a souvisejícího software hodlá Stellantis do roku 2025 investovat více než 30 miliard EUR – vše v zájmu vývoje a výroby BEV elektromobilů, které budou plně odpovídat přáním a požadavkům zákazníků. Stellantis je předním světovým výrobcem automobilů a poskytovatelem mobility. Vedle Opelu skupina Stellantis zahrnuje značky: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep®, Lancia, Maserati, Peugeot, Ram, Vauxhall, Free2move a Leasys.