Skip To Content
Opel elektrizoval Rohlík!
Opel elektrizoval Rohlík!
Německá automobilka Opel systematicky míří k elektrické budoucnosti: V horizontu roku 2028 bude Opel v Evropě plně elektrickou značkou. Elektrické modely značky Opel se stále výrazněji prosazují nejenom v segmentu osobních vozů, ale dávají o sobě hlasitě vědět i v segmentu užitkových dodávek. O tom svědčí i velký flotilový obchod se známým obchodním řetězcem Rohlik.cz, který odebral 15 dodávek Opel Vivaro-e!

Světem hýbe elektromobilita. Někdo ji nadšeně vzývá, jiní zatím váhají a argumentují omezeným dojezdem, dlouhým nabíjením atd… V segmentu osobních vozů to elektromobily opravdu stále nemají snadné: Naftový nebo benzinový konkurent ujede na jednu nádrž bez problémů většinou hodně přes 700 kilometrů a natankování v husté sítí čerpacích stanic trvá doslova pár minut.

Kde ovšem má elektromobilita bez jakýchkoli pochyb a diskusí obrovský potenciál, to je segment služeb. Kurýrní a doručovací firmy, pekaři, obecně zásobování obchodů, nejrůznější rozvážkové služby… to jsou všechno provozovatelé nejrůznějších dodávek, kteří většinou velmi dobře vědí, kolik kilometrů během jednoho dne ujedou a přes noc parkují ve svých depech. „Pro takového klienta je elektromobil ideální volbou, protože dojezd elektromobilu je pro ně v dané aglomeraci dostatečný a přes noc mohou nabíjet například na svých wallboxech,“ říká Jakub Kučmaš, prodejní ředitel českého zastoupení značky Opel.

A přesně takovým klientem, který myslí do budoucna a uvažuje ekonomicky i ekologicky, je známý internetový obchod Rohlik.cz. Jeho flotilu rozvážkových dodávek nedávno obohatila flotila 15 elektrických vozů Opel Vivaro-e.

„Do firmy Rohlik.cz jsme již v minulosti dodávali desítky užitkových modelů Opel Combo CNG, poháněných stlačeným zemním plynem,“ říká Josef Šopík, šéf českého zastoupení automobilky Opel. „Těší nás, že tento velký klient si pro pokračování své vize ekologické rozvážkové služby vybral právě nás a naši elektrickou dodávku Vivaro-e. Věříme, že nezůstane u tohoto pilotního projektu, tím spíš, když Opel nabízí elektrické dodávky všech kategorií – od kompaktního Comba-e VAN přes větší Vivaro-e až po mohutné Movano-e.“

Až 330 km bez emisí na elektřinu

Užitkový model Opel Vivaro-e je postaven na nejvyšších standardech pro podnikání, které vyžadují perfektní začlenění vozu do činností firmy. Díky svému charakteru a jízdě bez emisí je Vivaro-e ideálním vozem do města a kolem něj. Je dostupné ve dvou délkách a čtyřech verzích karoserie a zájemci mohou volit i ze dvou velikostní baterie: 50 kWh a 75 kWh, přičemž s větší z nich Vivaro-e ujede až 330 km (dle normy WLTP).

 

„U veřejné DC 100 kW nabíječky se Vivaro-e s menší baterií 50 kWh nabije na 80 % za pouhých 30 minut. Předpokládáme ale, že firemní klienti budou tyto vozy dobíjet především přes noc ve svých parkovacích depech na menších nabíječkách resp. wallboxech,“ říká Michaela Chmelíková, produktová manažerka českého zastoupení automobilky Opel.

 

Užitečné zatížení Opelu Vivaro-e činí standardně 1000 kg, na přání je možné ale získat i verzi s nosností až 1400 kg. Z pohledu uživatelů je velmi důležité, že baterie, uložené pod podlahou vozu, nijak nenarušují ani neomezují prostor pro náklad a také kabina řidiče je naprosto totožná se sesterskými modely se spalovacími motory. O pohon Vivara-e se stará trakční elektromotor o výkonu 100 kW/136 k s točivým momentem 260 Nm, což dodávce poskytuje velmi slušné dynamické parametry.

 

Bezpečnost byla pro Opel vždy absolutní prioritou, proto jsou dodávky Vivaro-e vybaveny řadou asistenčních systémů, jako je např. tempomat, omezovač rychlosti, systém sledování únavy řidiče, varování před překážkou ve slepém úhlu, přední a zadní parkovací asistent nebo záďová kamera s úhlem záběru 180 stupňů. Na pohodlí řidiče a jeho spolujezdce myslí vyhřívaná sedadla nebo infotainment Multimedia Radio kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto.