Skip To Content
Opel vyrábí automobily už 125 let!
Opel vyrábí automobily už 125 let!

Vážení obchodní partneři,

někdo tvrdí, že tradice je jen sentiment, za který nikdo nic nedá. Spousta zákazníků ale stále vnímá, že značka, která stála u samých základů svého odvětví, je kvalitní, důvěryhodná a stojí za to se zajímat o její produkci.

 

Opel k takovým značkám důvěryhodným určitě patří! Vždyť letos je to právě 125 let, kdy Opel vyrobil svůj první automobil – a je tedy pátou nejstarší dodnes fungující automobilkou světa!

Jak to vše začalo?

Začátkem roku 1899 podepsal Wilhelm Opel, syn zakladatele naší značky Adama Opela, smlouvu s německým konstruktérem Friedrichem Lutzmannem o koupi jeho podniku Motorwagenfabrik, továrny na výrobu motorových vozidel – a to byl startovní signál pro výrobu automobilů v rodinném podniku Opelů. Opel, v té době známý jako velmi úspěšný výrobce šicích strojů a jízdních kol, se tedy přesně před 125 lety vydal zcela novým kurzem, který drží dodnes!

 

Celý příběh značky Opel se začal psát už v roce 1862, kdy Adam Opel v Rüsselsheimu vyrobil svůj první šicí stroj, čímž položil základ společnosti a brzy se stal jedním z největších výrobců šicích strojů, které úspěšně vyvážel do celé Evropy. Podobně úspěšná byla i o něco pozdější sázka Opelu na jízdní kola: Ve dvacátých letech minulého století byl Opel největším producentem bicyklů na světě! To už firmu vedli synové Adama – zakladatele a ti také hledali další obor, který by obohatil výrobní sortiment jejich rodinné firmy. V roce 1897 navštívili bratři Fritz a Wilhelm Opelovi první německý autosalon v Berlíně a setkali se tam s Friedrichem Lutzmannem, který vyráběl automobily už od roku 1894, ale nedařilo se mu se prosadit. Fritz a Wilhelm okamžitě rozpoznali potenciál automobilů, dali Lutzmannovi neodolatelnou nabídku a za 116 887 tehdejších marek celou jeho firmu koupili. Sám Friedrich Lutzmann byl jmenován vedoucím prodeje nově vzniklé společnosti Adam Opel Motorfahrzeug-Fabrik, ze které záhy vyjel Opel-Patentmotorwagen System Lutzmann, první automobil značky Opel!

 

Od to doby opustilo výrobní závody automobilky Opel po celé Evropě více než 75 milionů vozů! Během své dlouhé historie se Opel mnohokrát zapsal do kroniky svého odvětví svými inovativními konstrukcemi a dodnes platí, že se vždy snaží běžným zákazníkům dodávat technologie, které do té doby nabízely jen mnohem dražší vozy vyšších tříd. Airbagy, katalyzátory, LED světlomety, AGR sedadla… to je jen pár příkladů z moderní éry automobilismu. A svými pokrokovými konstrukcemi Opel boduje i dnes, v době, kdy se do mobility lidstva stále výrazněji prosazuje elektřina. Opel má tedy stále správný kurz!