Opel ecoFLEX - ecoFLEX Vehicle Optimization

KLÍČOVÉ JSOU MALIČKOSTI.

Mnoho drobných úprav může realizovat velikou změnu. V zájmu dosažení vyšší efektivnosti podrobují inženýři Opel každý aspekt vozidla procesu kontinuálního testování a zkoumání.


Enlarge

Pneumatiky s nízkým valivým odporem

Valivý odpor pneumatik je dalším důležitým faktorem ovlivňujícím spotřebu paliva. Na rozdíl od aerodynamiky se považuje za nezávislý na rychlosti. Snížení valivého odporu může přinést úsporu paliva až o 4%.

 

Pokud jde o opotřebení vzorku pneumatiky, tření a tepelný odpor, splňují moderní pneumatiky s nízkým valivým odporem stejné standardy jako běžné pneumatiky.


Enlarge

Optimalizovaný převodový poměr

Delší převodové poměry umožňují dosáhnout dané rychlosti při nižších otáčkách motoru, ale zároveň snižují akceleraci. Tento nedostatek je však u většiny vozů Opel ecoFLEX odstraněn díky silnějším motorům a točivému momentu v dolním rozsahu otáček.


Enlarge

Indikátor řazení rychlostních stupňů

Vědět, kdy přeřadit, je klíčem k ekonomické jízdě. U většiny modelů Opel ecoFLEX je indikátor řazení rychlostních stupňů umístěn na dobře viditelném místě palubních přístrojů. Řidič tak ví, kdy je optimální přeřadit, aby jeho jízda byla co nejefektivnější.


Enlarge

Systém Start/Stop

Když je systém aktivovaný, přináší významnou úsporu paliva především v městském provozu, při stání v kolonách nebo na křižovatkách. Systém automaticky vypne motor, když se vůz zastaví. Jakmile je sešlápnut spojkový pedál, motor se automaticky nastartuje.


Rekuperace brzdné energie

Rekuperace brzdné energie využívá kinetické energie, která vzniká při brzdění a přetváří ji na energii elektrickou díky generátoru. Tato energie je uložena v baterii a je následně používá pro spotřebiče uvnitř vozidla při normální jízdě.


Spotřeba pod kontrolou

ecoFLEX Drive Assist ukazuje, kdy je vhodné zařadit jiný rychlostní stupeň, abyste dosáhli nejnižší spotřeby paliva. Umí ale více. Zobrazuje systémy, které odebírají nejvíce energie a také historii spotřeby paliva za posledních 50 km. Pro tyto účely slouží 3 speciální položky v menu, které jsou zobrazeny na centrálním displeji mezi palubními přístroji.


Enlarge

Externě řízený kompresor klimatizace

Klimatizační systémy Opel jsou ovládány externě řízeným kompresorem, který se spouští pouze tehdy, když je to potřeba. V porovnání s běžnými systémy, u kterých je kompresor poháněn kontinuálně motorem, tak nabízí nejen lepší ovládání klimatizace, ale také snižuje spotřebu paliva tvorbu emisí.